Yhteystiedot
Näin haet äitiysavustuksen
- Hae äitiysavustusta verkossa. Asiointipalveluun kirjaudutaan verkkopankkitunnuksilla. Vaihtoehtoisesti voit täyttää ja tulostaa Äidin vanhempainetuushakemuksen (SV9) ja postittaa sen mihin tahansa Kelan toimistoon.
- Liitä hakemukseen raskaustodistus, josta selviää, että raskaus on kestänyt 154 päivää ja että olet käynyt terveystarkastuksessa ennen 4. raskauskuukauden päättymistä. Raskaustodistuksen saat lääkäriltäsi tai neuvolasta.
- Voit skannata tai kuvata liitteen ja lähettää sen verkossa. Vaihtoehtoisesti postita liite mihin tahansa Kelan toimistoon.
- Adoptiovanhemmat liittävät mukaan todistuksen (SV 94) siitä, että lapsi on nimetty sijoitettavaksi adoptioperheeseen.
- Jos asut Ahvenanmaalla, hae äitiysavustusta kotikunnastasi.
- Kela lähettää äitiyspakkauksen sinulle postitse. Jos olet valinnut äitiysavustuksen rahana, raha maksetaan pankkitilillesi.
Hakuaika
Hae avustusta viimeistään 2 kk ennen laskettua synnytysaikaa.
Asiointipalvelusta näet, onko hakemuksesi ratkaistu ja koska etuus maksetaan. Tietoa siitä, kuinka kauan hakemusten käsittely Kelassa yleensä kestää, löydät Käsittelyajat ja tiedustelut -sivulta.
Sivu päivitetty 19.02.2013