Yhteystiedot
Psykoterapia ja neuropsykologinen kuntoutus
Harkinnanvaraisen kuntoutuksen rahamäärästä käytetään vuosittain osa psykoterapian ja neuropsykologisen kuntoutuksen järjestämiseen. Rahamäärän käytöstä kuntoutuksen eri painoalueisiin annetaan Kelan vakuutuspiireihin ratkaisutoimintaa koskevat etuusohjeet.
Psykoterapiaan vuosittain käytettävissä olevan rahamäärän perusteella kuntoutusryhmä antaa Kelan vakuutusalueille tarkemmat ohjeet uusien ensimmäisen vuoden psykoterapia-asiakkaiden alueellisista määristä.
Psykoterapia
Kela järjestää 16 vuotta täyttäneille psykoterapiaa. Lapsille Kela järjestää psykoterapiaa vain osana monimuotoista perhekuntoutusta. Muutoin alle 16-vuotiaiden terapiasta vastaa julkinen terveydenhuolto.
Psykoterapian tavoitteena on parantaa tai palauttaa työ- tai opiskelukykyä. Sillä tuetaan työssä pysymistä, työhön paluuta tai sinne siirtymistä. Psykoterapiaa myönnetään pidempikestoisena, enintään 3 vuotta kestävänä terapiana tai lyhytkestoisena terapiana enintään 25 kertaa vuoden aikana.
Neuropsykologinen kuntoutus
Neuropsykologista kuntoutusta myönnetään 16 vuotta täyttäneille kehityksellisiin oppimisvaikeuksiin liittyen ja aivovaurioiden jälkeen. Neuropsykologisen kuntoutuksen tavoitteena on opiskelu- tai työkyvyn parantaminen ja palauttaminen ja sen seurauksena opintojen edistyminen tai loppuun saattaminen, työelämään siirtyminen, työelämässä pysyminen tai työhön paluu.
Psykoterapian ja neuropsykologisen kuntoutuksen myöntämisen tarkemmat ohjeet ovat seuraavassa etuusohjeen otteessa:
Ote Lääkinnällisen kuntoutuksen etuusohjeista 1/2012 (psykoterapia ja neuropsykologinen kuntoutus) (pdf, 47,4 kt)
Ohjeen koulutusesimerkki - hoitosuhde 3 kk: (pdf, 7,1 kt)
Korvauksen määrät
Kela korvaa psykoterapiaa ja neuropsykologista kuntoutusta vain vahvistetun enimmäismäärän mukaan. Psykoterapian enimmäiskorvaus ja neuropsykologian enimmäiskorvaus ovat usein pienempiä kuin terapeutin perimät palkkiot, joten voit joutua maksamaan osan kuluista itse. Nuorille ei yleensä jää kuluista maksettavaa.
Kuka voi antaa psykoterapiaa ja neuropsykologista kuntoutusta?
Psykoterapiaa voi antaa terapeutti, jonka koulutuksen Valvira (ent. TEO) on hyväksynyt. Terapeutilla tulee olla oikeus käyttää psykoterapeutin ammattinimikettä. Lisäksi Kela edellyttää, että terapeutilla on koulutus siihen psykoterapiaan, jota hän asiakkaalle antaa.
Neuropsykologista kuntoutusta vo antaa neuropsykologian erikoispsykologi (PsL, psykologian lisensiaatin tutkinto, johon kuuluvat erikoistumisopinnot neuropsykologian erikoisalalla; VET). Muut pätevyyttä koskevat tarkemmat ohjeet ja terapeuttien pätevyysselvityslomake ovat seuraavissa ohjeissa:
Terapeuttien pätevyys (pdf, 14,7 kt)
Pätevyysselvityslomake KU 118 (pdf, 107 kt).
Sivu päivitetty 07.05.2013