Hae sairauspäivärahaa tai katso etuustietojasi
Kirjaudu sisään
Tutustu palveluun
Täytä ja tulosta
Lomakkeet
Arvioi sairauspäivärahan määrä ja maksuaika
Laskurit
Sairastamiseen liittyvissä asioissa
ma-pe klo 8-18
puh. 020 692 204
Korvauksen määrä on
Korvattavilla kustannuksilla on vuotuinen enimmäismäärä. Kela ei maksa korvauksia enimmäismäärän ylittävistä kustannuksista.
| Enimmäismäärät 2010 | Kustannukset (e/v) | Korvaus (e/v) |
| Ehkäisevä työterveyshuolto (korvausluokka I) | ||
|
774,75 |
464,85 |
|
387,50 |
232,50 |
| Sairaanhoito (korvausluokka II) |
276,50 |
138,25 |
Työterveyshuollossa (korvausluokka I) on kaksi toisistaan riippumatonta vuotuista, yrittäjäkohtaista enimmäismäärää: korkeampi työterveyshuollon ammattihenkilöiden ja asiantuntijoiden tekemälle työpaikkaselvitykselle, alempi muulle ehkäisevälle työterveyshuoltotoiminnalle (esim. terveystarkastus tutkimuksineen, ensiapuvalmiuskustannukset ja matkakustannukset).
Sairaanhoidon kustannukset (korvausluokka II) korvataan työterveyshuollon korvausjärjestelmän mukaisesti vain, kun yrittäjä on tehnyt sopimuksen työterveyshuollosta ja sen lisäksi järjestettävästä sairaanhoidosta saman palveluntuottajan kanssa.
Kela tarkistaa enimmäismäärät vuosittain yleistä kustannuskehitystä vastaavasti.
Kelan asiointipalvelusta yrittäjä voi katsoa, paljonko hänelle on kertynyt työterveyshuollon kustannuksia vuoden ajalta ja paljonko hän on saanut niihin korvauksia Kelasta. Yrittäjä näkee palvelusta myös, paljonko korvausrahaa on jäljellä loppuvuodelle. Palveluun kirjaudutaan verkkopankkitunnuksilla.