Hae työttömyysturvaa tai
tee työttömyysajan ilmoitus
Kirjaudu sisään
Tutustu palveluun
Täytä ja tulosta
Lomakkeet
Arvioi työttömyysturvasi määrä
Laskurit
Työttömyysturva-asioissa
ma-pe klo 8–18
020 692 210 (pvm/mpm)
Työmarkkinatuessa otetaan huomioon avio- ja avopuolison tulot. Avopariksi katsotaan mies ja nainen, jotka elävät jatkuvasti avoliitossa eli yhteisessä taloudessa ja muutenkin avioliitonomaisissa olosuhteissa. Rekisteröity parisuhde rinnastetaan avioliittoon.
Jos aviopuolisot asuvat välien rikkoutumisen vuoksi jatkuvasti erillään eikä heillä ole yhteistä taloutta, heihin ei sovelleta puolisoita koskevia säännöksiä.
Tietyissä tilanteissa tarveharkintaa puolison tulojen perusteella ei sovelleta.
Puolison tuloista otetaan huomion bruttotulot, joista on ensin tehty tulojen hankkimiseen liittyvät vähennykset, esim. työttömyyskassan jäsenmaksut ja verottajan omavastuuosuuden ylittävät työmatkakulut.
Puolison tuloista ei oteta huomioon seuraavia tuloja:
lapsilisää
lasten kotihoidon tuen hoitorahaa ja hoitolisää (ks. lisätiedot)
asumistukea
sotilasavustusta
sotilasvammalain mukaista elinkorkoa ja täydennyskorkoa
leskeneläkkeen täydennysmäärää
toimeentulotukea
vian, vamman tai haitan perusteella maksettavia erityisten kustannusten korvauksia.
Voit arvioida puolison tulojen vaikutuksen oman työmarkkinatukesi määrään laskurilla.
Käytännössä lapsettomalla hakijalla työmarkkinatuki alkaa pienentyä, jos puolison tulot ovat yli 1 704 e/kk. Tarveharkinnan takia työmarkkinatukea ei makseta lainkaan, jos puolison kuukausitulot ylittävät 3 022 e/kk.
| Perhesuhteet | Puolison tulot (e/kk), joilla saa täyden työmarkkinatuen | Puolison tulot (e/kk), joilla ei saa työmarkkinatukea |
| Ei lapsia | 1 704 | 3 022 |
| 1 lapsi | 1 834 | 3 369 |
| 2 lasta | 1 964 | 3 601 |
| 3 lasta | 2 094 | 3 824 |
| 4 lasta | 2 224 | 3 954 |
| 5 lasta jne. | 2 354 | 4 084 |
Avio- tai avoliitossa asuvan työmarkkinatukea vähentävät tulot, jotka ylittävät 1 044 e/kk.Tulorajaa korotetaan 130 eurolla jokaista huollettavaa lasta kohden. Lisäksi puolison tulolle on asetettu 660 euron suojaosuus, joka on suojattu tarveharkinnalta. Kun tuloraja ylittyy, tuki pienenee siten, että täydestä työmarkkinatuesta vähennetään 50 % tulorajan ylittävistä tuloista. Vähennys lasketaan kuukausitasolla.
Esimerkki tarveharkinnasta puolison tulojen perusteellaTyömarkkinatuen hakijan puolison palkkatulot ovat tulonhankkimiskustannusten vähentämisen jälkeen bruttona 2 200 e/kk. Perheessä on kaksi alle 18-vuotiasta lasta. Puolison tuloista otetaan huomioon 2 200 e – 660 e = 1 540 e Täysimääräinen työmarkkinatuki työttömälle olisi 38,79 e/pv. |