Neuropsykologinen kuntoutus

Neuropsykologista kuntoutusta myönnetään 16 vuotta täyttäneille kehityksellisiin oppimisvaikeuksiin ja aivovaurioiden jälkeen. Neuropsykologisen kuntoutuksen tavoitteena on opiskelu- tai työkyvyn parantaminen ja palauttaminen ja sen seurauksena opintojen edistyminen tai loppuun saattaminen, työelämään siirtyminen, työelämässä pysyminen tai työhön paluu.

Voit saada neuropsykologista kuntoutusta, jos työ-, opiskelu- tai toimintakykyäsi rajoittaa esimerkiksi

  • lukihäiriö
  • hahmotushäiriö
  • tarkkaavaisuushäiriö (ADHD)
  • monimuotoinen kehityksellinen häiriö.

Lisäksi kuntoutus voi olla tarpeen, jos sinulla on ollut esimerkiksi

  • aivohalvaus
  • aivoverenvuoto
  • aivovamma
  • aivotulehdus tai
  • muita keskushermostoa vaurioittavia sairauksia.

Edellytyksenä tutkimus ja lausunto

Neuropsykologiseen kuntoutukseen pääseminen edellyttää aina lääkärinlausuntoa ja neuropsykologista tutkimusta, jossa selvitetään yksityiskohtaisesti erityisvaikeuksien luonne, häiriöiden laajuus, vaikeusaste, haitta ja hoidettavuus.

Sinulla tulee olla lausunto neurologilta, foniatrilta, psykiatrilta tai muulta erikoislääkäriltä sekä neuropsykologilta. Lääkärinlausunnosta ja neuropsykologiseen tutkimukseen perustuvasta neuropsykologin lausunnosta tulee ilmetä

  • miten kehitykselliset oppimisvaikeudet haittaavat opiskelujen käynnistymistä tai etenemistä tai vaikeuttavat työssä selviytymistä
  • hoitoon hakeutumisen syy
  • neuropsykologisten häiriöiden vaiheet
  • mahdolliset aikaisemmat hoidot
  • hoidon ennuste ja sen merkitys
  • selkeä kuntoutustavoite erityisesti työ- tai opiskelukyky huomioon ottaen
  • terapian tiheys ja tarvittaessa terapeutin yhteistyö lääkärin kanssa.

Asiakas maksaa omavastuuosuuden

Kela korvaa neuropsykologisesta kuntoutuksesta vain vahvistetun enimmäismäärän mukaisen korvauksen. Enimmäismäärä on usein pienempi kuin terapeutin perimä palkkio, joten voit joutua maksamaan omavastuuosuuden palkkiosta.

Toteutetaan avohoitona

Neuropsykologista kuntoutusta annetaan avohoitona neuropsykologin laatiman suunnitelman mukaan 1–2 kertaa viikossa. Neuropsykologista kuntoutusta voidaan järjestää myös ryhmämuotoisena ja sen tarve arvioidaan neuropsykologisessa tutkimuksessa. Ryhmämuotoinen kuntoutus toteutetaan yleensä kerran viikossa, usein kaksoistuntina.

Yleensä neuropsykologinen kuntoutus on pitkäaikaista ja sitä voidaan tukea enintään 3 vuoden ajan. Kela tekee päätöksen kuntoutuksesta kuitenkin vain vuodeksi kerrallaan. Jos haet jatkoa, sinun tulee hankkia uusi lääkärinlausunto ja neuropsykologin lausunto. Kuntoutuksen loputtua neuropsykologi toimittaa Kelaan kuntoutuksen loppulausunnon.

Sivu päivitetty 09.04.2013