Begäran om uppgifter för forskningsändamål

Uppgifter som finns registrerade hos FPA kan på vissa villkor, som finns angivna i bl.a. personuppgiftslagen (523/1999) och i lagen om offentlighet i myndigheternas verksamhet (621/1999), användas för vetenskaplig forskning.

FPA lämnar ut uppgifter endast till sådana forskningsprojekt som uppfyller kriterierna för vetenskaplig forskning och de villkor som bestämts i ovan nämnda lagar. Uppgifter om enskilda personer får inte röjas i samband med forskningen. Uppgifter som utnyttjas i forskning används aldrig vid beslutsfattande som rör enskilda personer.

För utnyttjande av uppgifter i forskningssyfte krävs tillstånd av FPA. Tillstånd kan begäras med en fritt formulerad ansökan.

Vilka uppgifter ska framgå av ansökan?

  • vilka uppgifter man behöver och för vilken tid
  • vad uppgifterna ska användas till
  • hur man tänker använda uppgifterna och vilka övriga uppgifter som ska användas i forskningen
  • vem som ansvarar för forskningen och vem annan som använder uppgifterna
  • var forskningen utförs, hur uppgifterna skyddas och hur de förstörs
  • vem som finansierar forskningen och forskningsgruppens eventuella bindningar

Till ansökan ska fogas en godkänd forskningsplan och kopior av eventuella andra tillstånd samt en kopia av den etiska kommitténs utlåtande ifall forskningsprojektet har behandlats i en etisk kommitté. Till ansökan ska också fogas en registerbeskrivning över forskningsprojektet.

Eftersom leveransen av begärda uppgifter är avgiftsbelagd i enlighet med lagen om grunderna för avgifter till staten görs en kostnadskalkyl för det arbete som krävs för att ta fram uppgifterna. En så noggrann specificering av uppgifterna som möjligt behövs också för kostnadskalkylen.

Begäran om uppgifter behandlas av FPA:s serviceavdelning, som också skaffar behövliga utlåtanden och en kostnadskalkyl. Handläggningen av tillstånd tar ca en månad. I samband med brevet om tillstånd skickas också en tystnadsförbindelse för underskrift.

Framtagningen av uppgifterna sker vid FPA:s IT-avdelning. Tidtabellen är beroende av IT-avdelningens interna arbete. FPA sparar de uppgifter som anknyter till forskningsprojektet tre (3) månader, om inte något annat har överenskommits separat med forskaren.

Ansökan riktas till kontorsservicechef Niina Kasurinen. Adressen är FPA, PB 450, 00101 Helsingfors. Närmare upplysningar lämnas av planeraren Leena Peltonen (tel. 020 63 41251, e-post leena.peltonen@kela.fi).

Om användningen av statistik som producerats vid FPA, se www.fpa.fi/statistik.

Uppdaterad 2012-11-26