Asiointipalveluissa voi esiintyä käyttökatkoja 17.5. klo 23–04 Lisätietoja
Asiointipalveluissa käyttökatko 21.5. klo 6–20 Lisätietoja
Ajanvarausjärjestelmässä käyttökatko 21.5. klo 6–20 Lisätietoja
Kelan etäpalveluissa on havaittu häiriö Lisätietoja
Kela.fi palvelee yrittäjiä entistä paremmin
Yrittäjäasiakkaiden Kela-asiat on koottu kela.fissä uudistettuun Yrittäjät-osioon. Osio palvelee yksityisyrittäjiä, jotka etsivät tietoa omista etuusasioistaan.
Uudistettujen sivujen tavoitteena on, että yrittäjä saa tietoa oikeudestaan Kelan etuuksiin ja ymmärtää, miten YEL- tai MYEL-vakuutus vaikuttaa etuuksien määrään. Yrittäjä löytää oikopolkujen kautta helposti tietoa etuuksista ja niiden hakemisesta. Osioon on myös koottu tietoa pienyrittäjälle, jolle työnantajan etuudet ja velvollisuudet eivät ole vielä tuttuja.
Kela järjesti vuonna 2019 yrittäjäasiakasraateja, joissa yrittäjät pääsivät kertomaan näkemyksiään etuusasioiden viestinnästä ja tiedon löydettävyydestä kela.fissä. Uudistuksessa hyödynnettiin näiden raatien tuloksia.
Osio on julkaistu suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi.
Tutustu uuteen osioon: kela.fi/yrittäjät