Sköt ärenden på nätet
E-tjänsten för arbetsgivare
I e-tjänsten för arbetsgivare kan du till exempel
- ansöka om dagpenningar och ersättningar till arbetsgivaren i anslutning till föräldraledigheter
- kontrollera betalningsuppgifter
- uppdatera arbetsgivarens kontakt- och kontouppgifter
- anmäla att en arbetstagare arbetar utomlands.
Bilagor till ansökningar och meddelanden ska skickas till FPA per post eller per skyddad e-post.
Vid skötseln av dagpenningsärenden kan du också använda Skatteförvaltningens tjänster Ilmoitin.fi och inkomstregistret.
Suomi.fi-identifikation
Inloggningen till e-tjänsterna sker med Suomi.fi-identifikation. Du kan identifiera dig med dina personliga nätbankskoder, med mobil-ID eller med certifikatkort.
- Läs mer om Suomi.fi-identifikation och identifieringsverktyg (Suomi.fi)
- Identifieringstjänsten Finnish Authenticator för utlänningar
Suomi.fi-fullmakter
I e-tjänsten för arbetsgivare finns flera funktioner för vilka det behövs olika fullmakter. Vilka fullmakter användaren behöver beror på vilka ärenden han eller hon sköter i tjänsten.
Arbetsgivaren kan begränsa vilka ärenden den anställda kan sköta i tjänsten genom att ge honom eller henne endast de fullmakter som han eller hon behöver i sina arbetsuppgifter. De anställda ska inte ges onödiga fullmakter.
- Kontrollera vilka Suomi.fi-fullmakter som behövs i e-tjänsten för arbetsgivare
- Ge och ansök om fullmakter i Suomi.fi
- Så här använder du avgränsande specifikationer för Suomi.fi-fullmakter i e-tjänsten för arbetsgivare (på finska, pdf)
Katso tas ur bruk
I e-tjänsten för arbetsgivare är det tills vidare också möjligt att använda giltiga Katso-fullmakter. Det lönar sig emellertid att utan dröjsmål ge fullmakter i tjänsten Suomi.fi-fullmakter, eftersom Katso tas ur bruk i slutet av år 2020.
Privata företag ger själva fullmakter i tjänsten Suomi.fi-fullmakter. Offentliga organisationer, församlingar, stiftelser och föreningar där flera personer har firmateckningsrätt ska först registrera sin fullmaktsrätt genom en fullmaktsansökan i tjänsten för assisterat fullmaktsgivande. Efter det kan den som fått fullmaktsrätt gå till tjänsten Suomi.fi-fullmakter och ge de fullmakter som behövs.