Kutsu: Aamu Kelassa 20.3.: Onko digitalisaatio ratkaisu soten ongelmiin?
Tervetuloa Aamu Kelassa -tilaisuuteen keskiviikkona 20.3.2024 klo 8.45–10.30! Sote-alan digitaalisia palveluita ja digitalisaation merkitystä soten kehittämisessä käsittelevä keskustelutilaisuus järjestetään Kelan päätalolla Helsingissä, ja sitä voi seurata myös etänä.
Sosiaali- ja terveydenhuollon työvoima- ja resurssipula huolestuttavat. Samalla hyvinvointialueisiin kohdistuu merkittäviä säästöpaineita. Hankalassa tilanteessa digitaalisten palvelujen ja tietojärjestelmien kehittämiseen liitetään paljon toiveita soten tuottavuuden lisäämisestä.
Miten sote-alan digitaalisia palveluita ja tietojärjestelmiä sitten pitäisi kehittää ja millaista yhteistyötä siihen tarvitaan? Mitä ICT-ratkaisuja on järkevää toteuttaa hyvinvointialueilla ja mitä kansallisesti Kanta-palveluissa? Mitkä digitalisaation keinot lisäävät sote-järjestelmän tuottavuutta ja miten järjestelmien käytettävyyttä voidaan parantaa? Kuinka digitaaliset palvelut tukisivat mahdollisimman laajasti kaikkia asiakkaita?
Maaliskuun Aamu Kelassa -tilaisuudessa 20.3. digitaalisista sote-palveluista keskustelevat Päijät-Hämeen hyvinvointialueen tietohallintojohtaja Teemu Mäkelä, hyvinvointialueiden ohjausosaston osastopäällikkö Ville-Veikko Ahonen valtiovarainministeriöstä, NHG:n johtava konsultti ja väitöskirjatutkija Mikko Huovila sekä Kanta-palveluiden kehityspäällikkö Pirjo Vuorikallas Kelasta.
Tilaisuuden avaa Kelan pääjohtaja Outi Antila, jonka jälkeen puheenvuoron pitää sosiaali- ja terveydenhuollon ohjausosaston osastopäällikkö Kari Hakari sosiaali- ja terveysministeriöstä. Paneelin juontaa Saara Salonen Kelan viestinnästä, ja keskustelun vetää yhteen Kelan uusi tietopalvelujohtaja Arto Vuori. Ilmoittauduthan mukaan viimeistään perjantaina 15.3.!
Aamu Kelassa -tapahtumat ovat ajankohtaisia keskustelutilaisuuksia, jotka on suunnattu erityisesti Kelan kumppaneille ja sidosryhmille. Myös median edustajat ja muut aiheesta kiinnostuneet ovat tervetulleita seuraamaan keskustelua.
Aika: keskiviikkona 20.3. klo 8.45–10.30 Kelan päätalolla. Keskustelua on mahdollista seurata myös etänä. Päätalolla aamupuuro klo 8.45–9.15. Ohjelma ja striimi alkavat klo 9.15.
Paikka: Kelan päätalo, Nordenskiöldinkatu 12, Helsinki. Etänä webinaarikatsomo.
Tilaisuudesta julkaistaan jälkikäteen tallenne.
Lue lisää
Tapahtuma Kelan webinaarikatsomossa: Onko digitalisaatio ratkaisu soten ongelmiin? | Sosiaalivakuutus