Perusvoiteiden korvattava määrä muuttuu 1.11.2026 | Ajankohtaista | KelaSiirry sisältöön
Artikkeli

Perusvoiteiden korvattava määrä muuttuu 1.11.2026

Julkaistu 15.10.2026

Pitkäaikaisen ihotaudin hoitoon määrättyä perusvoidetta voi 1.11.2026 alkaen ostaa Kela-korvattuna reseptimerkinnän perusteella enintään 1 000 grammaa tai millilitraa kerrallaan. Jos potilas tarvitsee yhtä perusvoidetta tätä enemmän kolmen kuukauden aikana, reseptimerkinnän lisäksi annostusohjeeseen pitää merkitä gramma- tai millilitramääräinen vuorokausiannos.

Perusvoidetta voi jatkossakin ostaa korvattuna enintään kolmen kuukauden tarvetta vastaavan määrän, kuitenkin enintään 1 000 g tai ml kerrallaan. Jos potilaalla on käytössään useita eri perusvoiteita, enimmäismäärä koskee jokaista perusvoidetta erikseen.

Muutos ei vaikuta siihen, mistä perusvoiteista voi saada Kela-korvauksen, eikä useimpien potilaiden resepteihin tarvitse tehdä muutoksia.

Arvioi potilaan perusvoiteen tarve

Arvioi, edellyttävätkö potilaan pitkäaikaisen ihotaudin vaikeusaste ja laajuus yhtä perusvoidetta yli 1 000 g tai ml kolmen kuukauden aikana. Tällaisia ihotauteja ovat esimerkiksi laaja-alainen atooppinen ihottuma tai psoriaasi.

Jos potilas tarvitsee yhtä perusvoidetta kolmen kuukauden aikana yli 1 000 g tai ml, merkitse reseptimerkinnän lisäksi annostusohjeeseen gramma- tai millilitramääräinen vuorokausiannos.  Tällöin apteekki laskee kolmen kuukauden käyttöä vastaavan määrän reseptiin merkityn tarkemman vuorokausiannoksen perusteella.

Jos potilaan kolmen kuukauden aikana tarvitsema määrä on enintään 1 000 g tai ml, reseptiin ei muutoksen vuoksi tarvitse merkitä tarkempaa vuorokausiannosta.

Muista merkintä pitkäaikaisesta ihotaudista

Perusvoiteen määrääjä tekee pitkäaikaista ihotautia koskevan merkinnän reseptin Erillisselvitys-kohtaan. Reseptimerkintää ei tule käyttää ilman todettua pitkäaikaista ihotautia.

Perusvoiteesta voidaan maksaa Kela-korvaus, kun

  • valmiste on määrätty reseptillä pitkäaikaisen ihotaudin hoitoon
  • valmiste kuuluu korvattaviin perusvoiteisiin
  • reseptissä on merkintä pitkäaikaisesta ihotaudista.

Korvaus on 40 prosenttia perusvoiteen hinnasta. Korvattavat perusvoiteet voi tarkistaa Kelan lääkehausta.

Miksi käytäntö muuttuu?

Muutoksella halutaan varmistaa, että korvausta maksetaan potilaan ihotaudin kannalta tarpeellisesta voidemäärästä.

Samat periaatteet koskevat myös perustoimeentulotuen maksusitoumuksia

Jos potilas ostaa perusvoiteita perustoimeentulotukena myönnetyllä lääkkeiden maksusitoumuksella, apteekki noudattaa samoja periaatteita kuin Kela-korvauksella tehtävissä ostoissa. Ne koskevat kerralla toimitettavaa määrää, ostojen väliaikoja ja reseptiin tarvittavia merkintöjä.

Lue lisää

Ohjeita lääkärille lääkekorvauksista

Sivu päivitetty 15.10.2026