FPA skickar brev till de kunder vars handlingar återfanns i en fastighet i Dickursby där FPA tidigare haft ett serviceställe
FPA skickar ett personligt brev till de kunder vars handlingar med personuppgifter återfanns i en fastighet i Dickursby där FPA tidigare haft ett serviceställe. De första breven skickades ut förra veckan.
FPA meddelade förra veckan att handlingar som innehåller personuppgifter hade blivit kvar i en fastighet i Dickursby efter att FPA:s serviceställe flyttat därifrån i slutet av 2022. Ett fåtal personer har varit i byggnaden efter flytten och de kan ha sett handlingarna.
I byggnaden återfanns 188 kunders handlingar. FPA skickar ett personligt brev till de här kunderna.
Brevet innehåller information om dataskyddsincidenten och dess eventuella konsekvenser samt råd om hur de berörda helst ska gå till väga. Därtill får mottagaren veta vilka personuppgifter om honom eller henne som finns i handlingarna. Breven skickas hem till mottagarna per post under de kommande veckorna. Det går också bra att läsa brevet i e-tjänsten MittFPA genast när det har skickats ut. De första breven skickades från FPA 4.8.2023.
Alla handlingar som hade blivit kvar i byggnaden är från 2017. De har lämnats in till servicestället i Dickursby 22.3–30.11.2017 och getts till en kundrådgivare där. Handlingar som har lämnats i serviceställets postlåda finns inte med bland dessa.
FPA fick veta om handlingarna 28.7.2023 och de flyttades i säkerhet till FPA:s arkiv. FPA har gjort en anmälan om personuppgiftsincidenten till Dataombudsmannens byrå.