Työllistymistä edistävän ammatillisen kuntoutuksen työkokeilu- ja työharjoittelupaikan määritelmän poisto
Työllistymistä edistävän ammatillisen kuntoutuksen (TEAK) palvelukuvaus on päivitetty 27.6.2022.
Päivitys koskee asiakkaan palkatonta/ palkallista työtä TEAK:n työkokeilu- tai työharjoittelupaikassa.
Muutokset palvelukuvauksen sisällössä
Päivityksessä palvelukuvauksesta on poistettu seuraavat kohdat:
Luvusta 3.1.3 työkokeilun toteutus:
- Huomioitavaa on, että työkokeiluun tarkoitetun työpaikan on oltava määräaikainen, koko- tai osa-aikainen, palkaton ei-työsuhteinen työpaikka.
Luvusta 3.2.3 työhönvalmennuksen toteutus:
- Työharjoittelupaikka on työn harjoittelemiseen tarkoitettu määräaikainen, koko- tai osa-aikainen, palkaton ei-työsuhteinen paikka.
Palvelukuvauksen sisältöön ei ole tehty muita muutoksia.
Asiakkaan palvelun toteutuminen
Jatkossa asiakkaan työkokeilu- tai työharjoittelupaikka voi olla myös palkallinen.
Muutoksen tavoitteena on mahdollistaa asiakkaan työkokeilun tai työhönvalmennuksen toteutuminen tarpeen mukaan myös palkallisessa työsuhteisessa työkokeilu- tai työharjoittelupaikassa. Asiakkaan työkokeilu tai työharjoittelu voi edelleen toteutua myös palkattomassa ei-työsuhteisessa työkokeilu- tai työharjoittelupaikassa palvelukuvauksen mukaisesti.
Palveluntuottajalle tämä ei aiheuta muutosta palvelun toteuttamiseen.
Kuntoutusraha
Työsopimukseen perustuvan palkkatyön ajalta kuntoutusraha maksetaan yleensä työnantajalle. Lue lisää työnantajan oikeudesta kuntoutusrahaan (Työnantajat osio).