Valvontalaki edellyttää sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntuottajien rekisteröitymistä Soteri -rekisteriin | KelaSiirry sisältöön
Tiedote

Valvontalaki edellyttää sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntuottajien rekisteröitymistä Soteri -rekisteriin

Julkaistu 17.11.2023

Laki sosiaali- ja terveydenhuollon valvonnasta ns. valvontalaki tulee voimaan 1.1.2024. Se muuttaa sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntuottajien lupa- ja rekisteröintikäytäntöjä. 

Kela pyytää Kelan lääkinnällisen kuntoutuksen sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntuottajia huomioimaan, että valvontalaki tulee voimaan 1.1.2024.  Aiemmasta lupa- ja ilmoitusmenettelystä siirrytään yhtenäiseen rekisteröintimenettelyyn. Lain myötä otetaan käyttöön valtakunnallinen sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntuottajarekisteri (Soteri), jonne kootaan perustiedot kaikista sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntuottajista. 

Aluehallintovirastot ja Valvira vastaavat ohjeistamisesta 

Aluehallintovirastot ja Valvira vastaavat lupa- ja rekisteröintikäytännöistä ja niiden ohjeistamisesta. Kela ohjaa palveluntuottajia tutustumaan aluehallintovirastojen ja Valviran lainmuutosta koskeviin tiedotteisiin ja koulutuksiin. 

Soteri -rekisteriä varten tarvitaan y-tunnus

Kelan lääkinnällistä kuntoutusta tuottavien sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntuottajien täytyy olla rekisteröityneenä Soteri-rekisteriin 1.1.2024 alkaen. Kuntoutuspsykoterapian ja harkinnanvaraisen neuropsykologisen kuntoutuksen palveluntuottajien on huomioitava, että rekisteröityminen edellyttää y-tunnusta. Ilman rekisteröitymistä ei voi toimia Kelan palveluntuottajana.  

Muutokset Kelan kuntoutuksen palvelukuvauksiin ja rekisteröitymisehtoihin

Kelan rekisteröitymismenettelyllä järjestettyjen Oma Väylä -kuntoutuksen ja sydänkuntoutuskurssien palvelukuvauksia ja rekisteröitymisehtoja päivitetään 1.1.2024 alkaen. Palveluntuottajien, jotka ovat tuottaneet kuntoutuspalveluja Kelalle jo ennen uuden valvontalain voimaantuloa, on noudatettava voimaan tulevan valvontalain mukaisia velvoitteita.  

Lue lisää

Webinaarit 24.11. ja 1.12.: Valvontalain mukaiset uudet rekisteröintiprosessit ja Soteri | Valvira
Soteri-rekisteri sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntuottajille | Valvira
Soterin kehitystyö etenee – sähköinen asiointi sulkeutuu ja tiedot siirretään Valverista Soteriin | Valvira

Sivu päivitetty 17.11.2023