Uusi asiointipalvelu tarjoaa kumppaneille sujuvan tavan toimittaa asiakirjoja
Kela on avannut uuden asiointipalvelun, jossa tietyt yhteistyökumppanit voivat toimittaa asiakkaan puolesta asiakirjoja Kelaan. Alkuvaiheessa uutta palvelua voivat käyttää yksityisen terveydenhuollon palveluntuottajat, työttömyyskassat ja oikeusviranomaiset. Palvelun suurin hyöty on, että se sujuvoittaa asiakkaan asioiden hoitamista.
Joulukuun puolessa välissä avattu uusi kumppanien asiointipalvelu helpottaa ja sujuvoittaa Kelan yhteistyökumppanien ja kelalaisten työtä. Sen avulla Kela haluaa vähentää asiakirjojen lähettämistä suojatulla sähköpostilla ja postilla. Uudistuksesta hyötyy myös henkilöasiakas, kun hänen asioidensa käsittely sujuvoituu ja nopeutuu.
Yksityisen terveydenhuollon palveluntuottajat, työttömyyskassat ja oikeusviranomaiset lähettävät Kelaan paljon erilaisia asiakirjoja, kuten asiakkaiden hakemuksia, hakemusten liitteitä sekä erilaisia lisätietoja ja selvityksiä. Esimerkiksi vuonna 2024 Kela vastaanotti yhteistyökumppaneilta yhteensä noin 290 000 sähköpostia, joissa oli erilaisia asiakirjoja liitteenä. Kumppaneiden lähettämän paperipostin määrästä ei ole tarkkaa tilastoa.
Kenelle palvelu on tarkoitettu?
Uusi palvelu on suunnattu yksityisen terveydenhuollon palveluntuottajille, työttömyyskassoille ja oikeusviranomaisille, jotka nyt käyttävät suojattua sähköpostia tai postia asiakirjojen toimittamiseen.
Uudessa asiointipalvelussa kumppani voi toimittaa hakemuksia ja liitteitä asiakkaan puolesta. Palvelua ei kuitenkaan suositella lääkärinlausuntojen toimittamiseen. Kelan tarvitsemat lausunnot voi toimittaa sähköisesti, kun uusi sähköinen BC-lausunto on otettu käyttöön vuonna 2026. Uutta kumppanien asiointipalvelua ei myöskään suositella muiden asiointipalvelujen, kuten etuustietopalvelu Kelmun, käyttäjille.
Miten uusi palvelu toimii?
Uuteen kumppanien asiointipalveluun voi kirjautua osoitteessa www.kela.fi. Kirjautumiseen käyttäjä tarvitsee vahvan sähköisen tunnistautumisvälineen sekä Suomi.fi-valtuuden Asiakkaita koskevien tietojen toimittaminen (suomi.fi). Valtuuden saa oman organisaation valtuuttajalta.
Asiakirjojen lataaminen on helppoa. Käyttäjä syöttää palveluun ensin asiakkaan henkilötunnuksen ja valitsee asiakirjalle aiheen, jonka jälkeen asiakirjan voi ladata. Palvelussa voi lähettää kerralla enintään 20 asiakirjaa.
Lisäksi kumppani näkee palvelusta listan lähettämistään asiakirjoista. Tietoturvasyistä asiakirjoja ei kuitenkaan voi avata ja ne näkyvät listalla vain kuukauden ajan.
Uuden asiointipalvelun kautta toimitetut asiakirjat tallentuvat suoraan asiakkaan tietoihin ja ovat saman tien Kelan käsittelijän käytettävissä. Suojatulla sähköpostilla ja postitse lähetettävät asiakirjat täytyy ensin skannata ja indeksoida, eli ne siirtyvät viiveellä asiakkaan tietoihin.