Handläggningstiderna för de första ansökningarna om allmänt stöd är längre än vanligt hos FPA | Aktuellt | FPAGå till innehållet
Meddelande

Handläggningstiderna för de första ansökningarna om allmänt stöd är längre än vanligt hos FPA

Publicerad 14.7.2026

Handläggningen av ansökningar från kunder som ansöker om allmänt stöd för första gången tar för närvarande längre än vanligt hos FPA. Orsaken till att handläggningstiderna är längre just nu är att arbetslösheten har ökat, att många studerande har slutfört sina studier och att många sökandes perioder med inkomstrelaterad dagpenning tar slut. FPA uppskattar att situationen lättar inom de närmaste veckorna.  

Handläggningstiderna för de första ansökningarna om allmänt stöd är för närvarande längre än vanligt. Under denna vecka har de första ansökningarna om allmänt stöd i genomsnitt handlagts inom 3–4 veckor.

Enligt lagen om allmänt stöd ska FPA meddela ett beslut om arbetslöshetsförmån senast inom 30 kalenderdagar från det att ansökan om allmänt stöd har inkommit.

FPA har hjälp av sina sommarjobbare i arbetet med det ovanligt stora antalet ansökningar

Antalet ansökningar om allmänt stöd har ökat på grund av ökad arbetslöshet, studerande som utexaminerats och arbetslösa som har ansökt om allmänt stöd från FPA efter att den inkomstrelaterade dagpenningen upphört.

FPA beklagar situationen och berättar att handläggningstiderna förväntas bli kortare under de närmaste veckorna. 

– Vi förbereder oss alltid på att det kan komma många ansökningar som ska handläggas under sommaren, bland annat genom att arbeta övertid och anställa sommarjobbare.  Vi räknar med att situationen ska lätta senast i slutet av sommarsäsongen, säger Tiina Ahponen, chef för FPA:s handläggningscenter.

Ansökningar om fortsatt allmänt stöd handläggs inom normal tid

Ansökningar om fortsatt allmänt stöd (anmälningar om arbetslöshetstid) handläggs för närvarande på mindre än 7 dagar.

FPA:s kunder kan kontrollera i MittFPA om ansökan har inkommit till FPA och om de redan har fått ett beslut. Om beslutet ännu inte har kommit, ser kunden i MittFPA en uppskattning av hur lång tid handläggningen tar.

Allmänt stöd är en ny förmån som i maj 2026 ersatte FPA:s tidigare arbetslöshetsförmåner, det vill säga arbetsmarknadsstödet och grunddagpenningen. 

Senast ändrad 14.7.2026