Nu kan man skicka meddelande till FPA om realisering av hyresgaranti via e-tjänsten för hyresvärdar
E-tjänsten för hyresvärdar har en ny meddelandefunktion som gör det lättare att sköta ärenden som gäller realisering av hyresgaranti som FPA beviljat. Meddelandefunktionen gör processen snabbare och minskar behovet av att skicka handlingar per post.
E-tjänsten för hyresvärdar är avsedd för hyresvärdar vars hyresgäster får förmåner från FPA. Hyresvärdarna kan vara företag, organisationer, välfärdsområden, kommuner, andra sammanslutningar eller privatpersoner.
Hyresvärden kan lämna uppgifter som behövs för utbetalning av en förmån och ansöka om realisering av hyresgarantin i e-tjänsten.
E-tjänsten har nu en ny funktion: hyresvärden och FPA kan använda meddelandefunktionen för att kommunicera kring realisering av hyresgaranti. Funktionen kan användas om ansökan om realisering av hyresgaranti skickas 13.8.2026 eller senare.
Meddelandefunktionen öppnas när realiseringsärendet har inletts
När hyresvärden behöver realisera en hyresgaranti som FPA beviljat ska hyresvärden lämna in en ansökan om realisering till FPA. Meddelandefunktionen i e-tjänsten öppnas när FPA har mottagit ansökan.
Funktionen finns i navigeringsmenyn i e-tjänsten med titeln Skicka bilaga eller meddelande. Om hyresvärden har flera ärenden under behandling gällande realisering av hyresgaranti, visas varje enskilt fall som en separat diskussion under Skicka bilaga eller meddelande. Detta gör det lättare att behandla flera ärenden samtidigt och ger bättre överblick över helheten.
Hyresvärden får välja mellan en avisering per e-post eller sms om ett nytt meddelande från FPA. När realiseringsärendet är slutbehandlat stänger FPA diskussionen om fallet.
E-tjänsten gör handläggningen snabbare och är datasäker
Den nya meddelandefunktionen gör att realiseringsärenden kan behandlas snabbare än om handlingar skickas per post. Det är datasäkert att skicka meddelanden och dataskyddskraven har beaktats när funktionen utvecklades.
– FPA har som mål att utveckla e-tjänsten för hyresvärdar. Den nya meddelandefunktionen gör det lättare för både FPA och hyresvärden att sköta realiseringsärenden. Eftersom FPA inte behöver vänta på handlingar som skickats per post går processen snabbare och hyresvärdarna kan skicka och läsa meddelanden närhelst de vill, säger Heini Pesonen, specialplanerare vid FPA.