Över en fjärdedel av de manliga studerandena utnyttjar inte hälso- och sjukvårdstjänster alls under året – hälsovården för studerande sker via olika kanaler | Aktuellt | FPAGå till innehållet
Meddelande

Över en fjärdedel av de manliga studerandena utnyttjar inte hälso- och sjukvårdstjänster alls under året – hälsovården för studerande sker via olika kanaler

Publicerad 20.8.2026

Enligt en studie från FPA anlitar knappt hälften av de studerande också andra hälso- och sjukvårdstjänster än Studenternas hälsovårdsstiftelse (SHVS), såsom företagshälsovård och hälsovårdscentraler. Bland manliga studerande är det till och med vanligare att anlita företagshälsovård än SHVS. Över 40 procent av besöken hos SHVS hänförde sig till psykiska problem.

En färsk studie från FPA visar att SHVS tjänster är en central, men inte den enda kanalen för hälso- och sjukvård för högskolestuderande.

Under läsåret 2023–2024 använde nästan hälften (48 %) av de studerande hälso- och sjukvårdstjänster av minst en annan tjänsteproducent vid sidan av SHVS tjänster. I studien kartlades för första gången på ett övergripande sätt hur högskolestuderande använder hälso- och sjukvårdstjänster inom olika sektorer.

Hälsovårdscentraler var den offentliga hälso- och sjukvårdstjänst som oftast användes parallellt med SHVS. Var tionde studerande (10 %) anlitade företagshälsovård parallellt med SHVS.

– Studerandenas användning av hälso- och sjukvårdstjänster måste granskas som en helhet, eftersom en och samma studerande ofta får vård via flera olika system. Sektorerna kompletterar varandra, men samtidigt kan kontinuiteten i fråga om patientuppgifter och vård bli en utmaning, säger Mikko Nurminen, specialforskare vid FPA.

Majoriteten av de studerande använde högst två eller tre olika typer av tjänster. Studien omfattade sex typer av tjänster: SHVS, hälsovårdscentraler, jouren, polikliniker inom den specialiserade sjukvården, företagshälsovård och privata läkartjänster.

Kvinnliga studerande använder mer hälso- och sjukvårdstjänster än manliga studerande

Skillnaden mellan kvinnor och män är betydande vad gäller användningen av hälso- och sjukvårdstjänster. Av de kvinnliga studerandena använde 87 procent åtminstone en gång någon tjänst inom den öppna hälso- och sjukvården, jämfört med 71 procent bland manliga studerande.

Var fjärde kvinna (24 %) besökte en läkarmottagning vid SHVS, men endast var åttonde man (13 %). Var tredje kvinna (34 %) och femte man (19 %) besökte en sjukskötares mottagning vid SHVS.

Männen använde sig oftare av företagshälsovård än av SHVS tjänster, och lika ofta av hälsovårdscentraltjänster som av SHVS tjänster. Andra tjänster användes mindre. Kvinnorna däremot använde SHVS tjänster, företagshälsovård och hälsovårdscentraltjänster i ungefär lika hög grad, och andra tjänster lite mindre.

 – Läsåret 2023–2024 var särskilt svårt för SHVS, eftersom uppskattningarna av antalet studerande inte stämde under de här åren. Antalet studerande var klart högre än beräknat. Dessutom har problemen med studerandenas psykiska hälsa hela tiden ökat. Det kan hända att utmaningarna i fråga om resurser syns i användningen av tjänster under just det här läsåret, säger Annika Saarikko, verkställande direktör för SHVS.

Användningen av tjänsterna varierade inte bara efter kön, utan också efter ålder. Yngre studerande anlitade i högre grad SHVS tjänster, medan det bland äldre studerande var vanligare att vända sig till företagshälsovården. Inom företagshälsovården var besök som gällde sjukdomar i andningsorganen särskilt vanliga.

– Det att studerande ganska ofta använder företagshälsovårdstjänster parallellt med SHVS tjänster kan i praktiken ofta bero på hälsoundersökningar för arbetstagare och behovet av intyg över sjukfrånvaro, men också på bättre tillgång till tjänster till exempel på kvällar och veckoslut, säger Mikko Nurminen.

Annika Saarikko påminner om att studerandes liv präglas av snabbt skiftande livssituationer mellan studier, arbete och olika orter, och de använder den tjänst som för tillfället finns tillgänglig.

– Informationsutbytet mellan olika serviceproducenter borde stärkas för att studerandes hälsoärenden tillsammans ska kunna skötas så bra som möjligt, säger Saarikko.

Användningen av SHVS tjänster påverkades också avsevärt av om SHVS hade ett verksamhetsställe i den studerandes hemkommun. Om det inte fanns något verksamhetsställe var andelen besök hos SHVS hälften mindre än om det fanns ett verksamhetsställe i hemkommunen. Trots att materialet var omfattande ingick inte besök hos SHVS underleverantörer.

Besök som beror på psykiska problem vanliga hos SHVS – informationsgången måste förstärkas

En betydande del av de besök studerande gjorde inom hälso- och sjukvården berodde på psykiska problem. Över 40 procent av alla besök hos SHVS gjordes av psykiska skäl, vilket syntes nästan lika starkt också i fråga om poliklinikbesök inom den specialiserade sjukvården.

Resultaten belyser behovet av att granska hälso- och sjukvården för studerande som helhet över tjänstegränserna. Till SHVS utbud av tjänster som fastställs genom lag hör inte alla typer av tjänster som studerande kan behöva, till exempel uppföljning av långvariga sjukdomar. Det här kan delvis förklara varför det är vanligt bland studerande att anlita också andra tjänsteproducenter.

– SHVS:s begränsade tjänsteutbud leder oundvikligen till att studerande söker vård på hälsocentraler och inom den specialiserade sjukvården. Till exempel är behandling av hudsjukdomar, såsom akne, samt behovet av gynekologiska tjänster typiska bland studerande, men dessa tjänster ingår inte i SHVS:s tjänsteutbud och belastar därmed den övriga hälso- och sjukvården. Det finns därför skäl att överväga om dessa tjänster borde återföras till SHVS, säger Annika Saarikko.

Mer information

Originalstudie: Nurminen, M. m.fl. (2026). Korkeakouluopiskelijoiden avoterveydenhuollon käyttö monikanavaisessa palvelujärjestelmässä: rekisteritutkimus. Kelan raportteja 12|2026. URN:ISBN:978-952-284-236-7

FPA:s forskare har också skrivit mer om ämnet i FPA:s forskningsblogg.

Senast ändrad 20.8.2026