Personer som fått avslagsbeslut om uppehållstillstånd kan inte få bosättningsbaserade FPA-förmåner från 1.4.2026
Om en person inte har uppehållstillstånd har hen inte rätt till bosättningsbaserade FPA-förmåner från 1.4.2026. Rätten till förmåner upphör om man får ett avslagsbeslut på ansökan om uppehållstillstånd, även om beslutet överklagas.
Utlänningslagen har justerats med precisering av vad som är laglig och olaglig vistelse i Finland. Utbetalningen av bosättningsbaserade förmåner till en person som är bosatt eller arbetar i Finland men som är medborgare i något annat land än i ett EU- eller EES-land eller i Schweiz förutsätter i fortsättningen att personen vistas lagligt i Finland och har ett giltigt uppehållstillstånd. Om vistelsen inte är laglig har hen inte rätt till bosättningsbaserade förmåner.
En person har från 1.4.2026 inte rätt till bosättningsbaserade förmåner om
- hen får ett avslagsbeslut på sin ansökan om uppehållstillstånd
- hens uppehållstillstånd gått ut och fortsatt tillstånd inte sökts i tid
- hens uppehållstillstånd återkallas.
Rätten till bosättningsbaserade förmåner från FPA upphör när man av Migrationsverket får ett avslagsbeslut om uppehållstillstånd, även om beslutet överklagas. Före lagändringen har förmåner kunnat betalas ut under besvärstiden fram till att Migrationsverkets avslagsbeslut har vunnit laga kraft.
En person kan dock ha rätt till förmåner som betalas av FPA under tiden som ansökan om fortsatt uppehållstillstånd behandlas, om hen har ansökt om fortsatt uppehållstillstånd innan det föregående tillståndet gått ut. Då har personen rätt till förmåner fram till att Migrationsverket fattar ett beslut i ärendet.
Övergångsperiod för avslagsbeslut som meddelats före 1.4.2026
Rätten till bosättningsbaserade förmåner från FPA kan fortsätta ännu efter 1.4.2026, om Migrationsverket har meddelat ett avslagsbeslut om uppehållstillstånd eller asyl före 1.4.2026 och ändringssökande i fråga om personens uppehållstillstånd pågår.
Om avslagsbeslutet har meddelats 1.4.2026 eller senare fortsätter förmånsrätten inte under besvärstiden.
Stöd för nödvändig försörjning kan fås i brådskande situationer
Även om en person skulle ha fått ett avslag på ansökan om uppehållstillstånd, har hen ändå rätt att i brådskande situationer få stöd för att trygga nödvändig försörjning och omsorg. I praktiken kan personen få till exempel en betalningsförbindelse för mat och för nödvändiga receptbelagda läkemedel från FPA.