Svara på nytt på enkäten om slutförande av terapier – tidigare svar beaktas inte
FPA skickar 21.8.2026 en ny enkät om slutförande av terapier till serviceproducenterna. Alla serviceproducenter måste besvara enkäten på nytt, och FPA beaktar inte tidigare svar. Sista svarsdag är 28.8.2026.
Den enkät som FPA skickade 18.8.2026 är stängd och kan inte längre besvaras. Vi meddelade tidigare att de enkätsvar som redan har getts kunde ändras, men tyvärr är det inte möjligt att ändra svaren.
FPA skickar 21.8.2026 enkäten på nytt till alla serviceproducenter som tillhandahåller terapitjänster under den nuvarande avtalsperioden som löper ut 31.12.2026. Alla måste besvara enkäten på nytt, och FPA beaktar inte tidigare svar. Sista svarsdag är 28.8.2026.
Vem gäller enkäten?
Enkäten gäller alla serviceproducenter som tillhandahåller terapi inom ramen för FPA:s krävande medicinska rehabilitering och som har ett ramavtal för den nuvarande avtalsperioden som löper ut 31.12.2026 och som
- inte har valts för den nya avtalsperiod som börjar 1.1.2027
- inte har deltagit i det anbudsförfarande som ordnades våren 2026
- har valts för den nya avtalsperiod som börjar 1.1.2027.
Enkäten gäller inte serviceproducenter som har ett avtal om direktupphandling med FPA.
Om det nuvarande avtalet (som löper ut 31.12.2026) har ingåtts av en grupp, ska gruppen ge ett enda svar. Den huvudansvariga aktören i gruppen svarar för gruppens räkning. Svaret gäller alla klienter som gruppens avtal omfattar. Enskilda medlemmar i gruppen kan också ha egna nuvarande avtal (som löper ut 31.12.2026) med sina egna FO-nummer. I fråga om dessa ska serviceproducenten svara separat.
Innan du svarar på enkäten
Beakta särskilt följande:
- enkäten kan besvaras endast en gång
- svaret kan inte ändras efter att det har skickats
- enkäten ska besvaras senast 28.8.2026. Efter detta kontaktar FPA de klienter vars rehabilitering inte fortsätter att tillhandahållas av den nuvarande serviceproducenten utifrån det nuvarande avtalet.
Om en serviceproducent inte besvarar enkäten anser FPA att serviceproducenten från och med 1.1.2027 inte fortsätter att tillhandahålla klienternas rehabilitering utifrån det nuvarande avtalet som löper ut 31.12.2026 och villkoren i detta avtal.
Vad tillfrågas serviceproducenterna om i enkäten?
I enkäten ska serviceproducenten i fråga om varje avtal ange om den kommer att slutföra klienternas terapier i enlighet med de nuvarande rehabiliteringsbesluten utifrån det avtal som löper ut 31.12.2026.
Om serviceproducenten svarar ”Nej” på frågan
- upphör serviceproducenten att tillhandahålla terapin i fråga utifrån det nuvarande avtalet, även om klientens rehabiliteringsbeslut fortsätter att gälla efter 1.1.2027. Med det nuvarande avtalet avses villkoren och priserna i det avtal som löper ut 31.12.2026 samt FPA:s servicebeskrivning för individuell terapi inom krävande medicinsk rehabilitering som trädde i kraft 1.1.2023.
- FPA uppmanar klienten att välja en ny serviceproducent från 1.1.2027 och ett nytt rehabiliteringsbeslut görs upp för klienten. Klienten väljer serviceproducent i enlighet med den servicebeskrivning som träder i kraft 1.1.2027.
- Huvudregeln är att kunden väljer en ny serviceproducent bland de serviceproducenter som från och med 1.1. 2027 är godkända för den kommungrupp som kundens boendekommun hör till. Om den nuvarande serviceproducenten i enlighet med detta kan väljas, kan klienten välja också sin nuvarande serviceproducent. FPA gör då upp ett rehabiliteringsbeslut för klienten utifrån serviceproducentens nya avtal som börjar gälla 1.1.2027.
Om serviceproducenten svarar ”Ja” på frågan
- förbinder sig serviceproducenten att slutföra terapierna för alla de klienter vars rehabiliteringsbeslut fortsätter att gälla efter 1.1.2027. Detta gäller också rehabilitering som tillhandahålls genom underleverans.
- tillhandahålls tjänsten
- i enlighet med villkoren i det avtal som löper ut 31.12.2026
- till 2026 års priser
- i enlighet med den servicebeskrivning som trädde i kraft 1.1.2023.
Svar på serviceproducenternas vanligaste frågor
Utifrån serviceproducenternas frågor preciserar FPA vad serviceproducenterna ska beakta när de slutför terapier i enlighet med klienternas rehabiliteringsbeslut utifrån det nuvarande avtalet.
- Vid tillhandahållandet av tjänsterna tillämpas villkoren och priserna i det avtal som upphör 31.12.2026 och FPA:s servicebeskrivning som trädde i kraft 1.1.2023.
- Om serviceproducenten har ett avtal med FPA som serviceproducent som har verksamhetslokal förutsätts det att serviceproducenten har verksamhetslokaler för att klienternas rehabilitering ska kunna fortsätta på de nuvarande villkoren. Serviceproducenten kan göra ändringar i sina verksamhetslokaler i enlighet med det nuvarande avtalet som löper ut 31.12.2026.
- Om det sker förändringar i produktionen av tjänsterna, till exempel på grund av att serviceproducenten går i pension, ska serviceproducenten kontakta FPA i god tid. FPA bedömer förutsättningarna för att häva avtalet utifrån serviceproducentens situation som helhet.
- En serviceproducent som har förbundit sig att slutföra klienternas rehabilitering enligt det nuvarande avtalet (som löper ut 31.12.2026) och som ingår avtal för den nya avtalsperiod som börjar 1.1.2027 ska samtidigt tillämpa både nuvarande och nya avtal och priser samt servicebeskrivningar.
- En serviceproducent som har förbundit sig slutföra klienternas rehabilitering enligt det nuvarande avtalet och som ingår ett avtal för den avtalsperiod som börjar 1.1.2027 har i fråga om båda avtalen förbundit sig till ett årligt antal klienter.