De nya serviceproducenterna för multiprofessionell individuell rehabilitering inom krävande medicinsk rehabilitering har valts | Aktuellt | FPAGå till innehållet
Artikel

De nya serviceproducenterna för multiprofessionell individuell rehabilitering inom krävande medicinsk rehabilitering har valts

Publicerad 7.11.2025

FPA har under 2025 konkurrensutsatt de multiprofessionella individuella rehabiliteringstjänster som ordnas inom ramen för krävande medicinsk rehabilitering. De nya serviceproducenterna har valts och klienternas rehabilitering fortsätter som normalt utan avbrott.

FPA har efter konkurrensutsättning valt de nya serviceproducenterna för den multiprofessionella individuella rehabilitering som ordnas inom ramen för krävande medicinsk rehabilitering. 

De nya serviceproducenterna tillhandahåller följande rehabiliteringstjänster från och med 1.1.2026:

Tjänster på finska

  • Aikuisen kuulonäkövammapalvelu
  • Aikuisen näkövammapalvelu
  • Aikuisen neurologisten sairauksien palvelu
  • Aikuisen selkäydinvammapalvelu
  • Aikuisen tule-, reuma- ja yleissairauksien palvelu
  • Lapsen ja nuoren neurologisten sairauksien ja yleissairauksien palvelu
  • Lapsen ja nuoren kuulovammapalvelu
  • Lapsen ja nuoren kuulonäkövammapalvelu
  • Lapsen ja nuoren näkövammapalvelu

Tjänster på svenska

Rehabilitering för vuxna med neurologiska sjukdomar

Uppgifter om de nya serviceproducenterna publiceras i tjänsten för sökning av serviceproducent i december 2025.

Avtalen med de nuvarande serviceproducenterna gäller till och med 31.12.2025. Klienternas rehabilitering fortsätter som normalt utan avbrott.

Senast ändrad 7.11.2025