FPA valde leverantör av nytt kontakthanteringssystem | FPAGå till innehållet
Meddelande
Publicerad 29.9.2023

FPA har efter konkurrensutsättning valt ett nytt kontakthanteringssystem. Det nya systemet levereras av Tietoevry Create. 

FPA har valt Tietoevry Create som leverantör av ett nytt Contact Center-system. Systemet genomförs datasäkert som en on premise-lösning i FPA:s egen datorhall.

Kontakthanteringssystemet omfattar FPA:s telefonservice, videoförbindelsen för distansservicen, videokanalen, chattjänsten samt rapportering och inspelning av telefonsamtal. Volymerna är stora: varje månad hanteras cirka 200 000 kontakter i systemet.

– Planen är att det nya systemet ska tas i bruk i slutet av 2024. Vårt mål är att det nya systemet ska hjälpa oss att svara mot de förändrade behoven inom kundbetjäningen också i fortsättningen, säger huvudproduktägare Riikka Alho

Det nuvarande systemet har varit i bruk sedan 2011. 
 

Senast ändrad 29.9.2023