Ett nytt elektroniskt BC-utlåtande införs 2026 – avsett endast för ansökan om FPA-förmåner och arbetspensionssektorns förmåner
Ett nytt elektroniskt läkarutlåtande BC kommer att tas i bruk i år och nästa år. Det ersätter det nuvarande elektroniska B-utlåtandet och innehåller också det nya elektroniska C-utlåtandet. Det nya BC-utlåtandet är avsett endast för ansökan om FPA-förmåner och arbetspensionssektorns förmåner.
Det nya läkarutlåtandet BC införs stegvis under 2026 och 2027. BC-utlåtandet kommer att finnas endast elektroniskt. Det ersätter det nuvarande elektroniska B-utlåtandet och innehåller också det nya elektroniska C-utlåtandet. Uppgifterna i BC-utlåtandet motsvarar det nuvarande B-utlåtandet.
Vad är det nya BC-utlåtandet?
BC-utlåtandet är ett nytt elektroniskt läkarutlåtande som, vilket namnet antyder, är en kombination av de två nuvarande utlåtandena. Det ersätter det nuvarande elektroniska B-utlåtandet och innehåller också det nya elektroniska C-utlåtandet.
För läkaren är det lättare att fylla i det nya BC-utlåtandet än det nuvarande elektroniska B-utlåtandet. Läkaren väljer först användningsändamålet, och innehållet i utlåtandet byggs upp utifrån det. Läkaren fyller i endast de punkter som är väsentliga när patienten ansöker om en förmån från FPA eller någon annan inrättning. Ett BC-utlåtande behövs till exempel när man ansöker om sjukdagpenning, rehabilitering, sjukpension eller handikappbidrag.
Det nya BC-utlåtandet lagras automatiskt i Patientdatalagret i Kanta-tjänsterna. På kundens begäran kan läkaren förmedla utlåtandet elektroniskt direkt till FPA.
Fördelen för kunderna med det nya utlåtandet är särskilt att det utan dröjsmål och på ett datasäkert sätt överförs till FPA eller arbetspensionsbolaget. Handläggningen av kundens ansökan blir smidigare.
Det nya BC-utlåtandet lämpar sig inte för sysselsättningstjänsterna
När sysselsättningstjänsterna behöver information om en arbetslös arbetssökandes hälsotillstånd eller begränsningar i funktionsförmågan, ber sysselsättningstjänsterna läkaren om en utredning. I sådana situationer har man hittills använt olika blanketter för utlåtanden, även det nuvarande B-utlåtandet.
Med tanke på kundens dataskydd är uppgifterna i det nuvarande B-utlåtandet och det nya BC-utlåtandet dock inte lämpliga för sysselsättningstjänsternas behov. När sysselsättningstjänsterna behöver en utredning om den arbetslösas hälsotillstånd eller begränsningar i funktionsförmågan, kan läkaren till exempel använda ett fritt formulerat läkarutlåtande eller en blankett för ändamålet.
Läs mer
Det nya elektroniska BC-läkarutlåtandet
Håll dig uppdaterad om FPA-ärenden
Beställ FPA:s nyhetsbrev och få aktuell information som stöder ditt arbete – om FPA:s förmåner, tjänster och kommande förändringar.