Försöket med distansservice vid Finlandsdiskarna avslutas – FPA betjänar fortsättningsvis i Imatra, Nurmes och Borgå
Myndigheternas gemensamma försök med distansservice avslutas vid Finlandsdiskarna i Imatra, Nurmes och Borgå 27.2.2026. Under försöket har kunder kunnat ta del av FPA:s tjänster via videolänk vid Finlandsdiskarna.
Alla FPA-ärenden kan också skötas i e-tjänsten MittFPA eller per telefon. Personlig rådgivning i FPA-ärenden fås också i fortsättningen på följande ställen som deltagit i försöket:
- servicestället i Imatra, Napinkuja 3, öppet tis.–tors. kl. 12–15
- servicepunkten i Nurmes, Nurmeksenkatu 25, öppen mån.–tis. kl. 9–11
- servicestället i Borgå, Lundagatan 22, öppet tis., ons., och fre. kl. 9–12
Adresserna och öppettiderna för alla ställen med service finns på fpa.fi/kom-pa-besok.
Försöket med distansservice inleddes i Imatra, Nurmes och Borgå hösten 2025. Försöket var ett led i Projektet för reformering av statens service- och lokalnät på 2020-talet, vars mål är att säkerställa tillgången till myndighetstjänster i hela landet.
FPA tillhandahåller distansservice på fler än 200 ställen runt om i Finland
Via distansservicen får man personlig rådgivning och kan sköta samma ärenden som på FPA:s serviceställen. FPA tillhandahåller distansservice på fler än 200 serviceställen, till exempel vid kommunernas servicepunkter, i välfärdscentraler och vid Navigatorerna för unga.
Finlandsdiskarna samlar tjänster inom den offentliga förvaltningen till ett gemensamt serviceställe. För närvarande erbjuder FPA service vid Finlandsdiskarna i Lahtis och Villmanstrand. Det kommer att inrättas nya Finlandsdiskar under 2026.
Läs mer