Kohdennetut haut
Tutustu ilmoituksiin, joilla etsitään Kelan ulkopuolisia tutkija- tai asiantuntijatahoja tekemään esimerkiksi tutkimuksia, selvityksiä, kirjallisuuskatsauksia tai markkinakartoituksia Kelan kuntoutuksen kehittämisprojekteihin.
Tällä sivulla:
- Kela hakee asiantuntijatahoa tekemään selvityksen tekoälyn käytöstä kuntoutuksessa
- Kela hakee tutkijatahoa tekemään selvityksen ammatillisen kuntoutuksen nykytilasta ja tulevaisuuden tarpeista
Kela hakee asiantuntijatahoa tekemään selvityksen tekoälyn käytöstä kuntoutuksessa
Etsimme asiantuntijatahoa tekemään selvityksen, jossa kartoitetaan tekoälyn käyttöä kuntoutuksessa Suomessa ja muissa maissa.
Selvityksen tavoite
Selvityksen tavoitteena on
- kuvata tekoälyn nykytila ja kehityssuunnat kuntoutuksessa Suomessa, Pohjoismaissa ja Pohjois-Euroopassa
- arvioida tekoälyn mahdollisuudet, rajoitukset ja riskit kuntoutuksessa sekä tarkastella eettisiä ja juridisia näkökulmia.
Teemat
Selvityksellä tuotetaan tietoa seuraavista teemoista Suomessa, Pohjoismaissa ja Pohjois-Euroopassa:
- Tekoälyn käytön nykytila kuntoutuksessa: esimerkiksi soveltaminen käytäntöön, toimintamallit, tutkimus ja kehittäminen. Käytännön työn soveltamisen esimerkkejä toivotaan erityisesti Suomesta.
- Tekoälyn mahdollisuudet kuntoutuksessa nyt ja tulevaisuudessa: esimerkiksi kuntoutustarpeiden ennakointi, vaikuttavuuden arviointi, resurssien kohdentaminen ja uudet teknologiat.
- Tekoälyn käyttöön liittyvät haasteet ja riskit kuntoutuksessa: esimerkiksi riskien tunnistaminen ja hallinta.
- Tekoälyn käytön eettiset ja juridiset näkökulmat: esimerkiksi Euroopan unionin teköälyasetus, GDPR ja kansalliset linjaukset.
Asiantuntijataho voi ehdottaa myös muita selvitykseen sisältyviä teemoja.
Selvityksen toteuttaminen
Työ käynnistetään mahdollisimman pian. Tavoitteena on, että selvitys on valmis keväällä 2026. Asiantuntijataho vastaa selvityksen toteutuksesta eri vaiheineen. Kela julkaisee selvityksen Kelan julkaisusarjassa, minkä lisäksi se voidaan julkaista myös asiantuntijatahon omassa julkaisussa. Asiantuntijatahon työskentelyä ohjaa Kelan nimeämä ohjausryhmä.
Tarjouksen tekeminen
Asiantuntijataho laatii edellä esitettyihin Kelan tarpeisiin vastaavan tarkennetun suunnitelman, joka sisältää muun muassa asiantuntijoiden resursoinnin ja kustannusarvion. Asiantuntijataho kertoo tarjouksessaan, milloin selvityksen käsikirjoitus on valmis.
Selvityksen tekeminen edellyttää ylempää korkeakoulututkintoa, kokemusta kartoittavien tai systemaattisten selvitysten laatimisesta sekä riittävää tuntemusta kuntoutuksesta ja tekoälyn kehittämisestä, tutkimisesta tai soveltamisesta kuntoutuksen ja terveydenhuollon kontekstissa.
Tarjouksessa pitää olla asiantuntijatahon nimi sekä asiantuntijan tai asiantuntijoiden nimet, heidän koulutuksensa, työkokemuksensa ja tiedot heidän asiantuntemuksestansa.
Asiantuntijataho täyttää Kelan KKRL 12 § tutkimuksen rahoitushakemuksen (pdf, tietotarjotin.fi).
Asiantuntijataho lähettää kirjallisen tarjouksen viimeistään 25.11.2025 klo 16.00 sähköpostiosoitteeseen kirjaamo@kela.fi.
Tarjousten arvioinnissa kiinnitämme huomiota asiantuntijoiden osaamiseen, suunnitelman laatuun, toteuttamiskelpoisuuteen, hyödynnettävyyteen ja kustannuksiin.
Selvitys käynnistyy, kun tarjous on hyväksytty sekä Kelan ja asiantuntijatahon välinen sopimus on allekirjoitettu. Tarvittaessa suunnitelmaa tarkennetaan sopimusta tehtäessä. Tutustu Kuntoutuksen KKRL 12 §:n kehittämisen yleisiin sopimusehtoihin (pdf).
Lisätietoa
Kehittämisen asiantuntija Salli Alanko
Sähköposti: etunimi.sukunimi@kela.fi
Kela hakee tutkijatahoa tekemään selvityksen ammatillisen kuntoutuksen nykytilasta ja tulevaisuuden tarpeista
Etsimme tutkijatahoa toteuttamaan selvityksen, jossa kartoitetaan ammatillisen kuntoutuksen nykytilaa ja tulevaisuuden tarpeita. Selvitys on osa Kelan ammatillisen kuntoutuksen palveluvalikoiman kehittämisprojektia.
Selvityksen tavoitteet
Selvityksen tavoitteena on
- kuvata ammatillisen kuntoutuksen nykytila Suomessa
- tarkastella ammatillisen kuntoutuksen tulevaisuuden tarpeita Suomessa
- tunnistaa, mitä hyviä kansainvälisiä käytäntöjä ammatillisessa kuntoutuksessa on olemassa.
Tietotarpeet
Ammatillisen kuntoutuksen järjestäminen Suomessa
- Miten työnjako ja vastuut toteutuvat ammatillisen kuntoutuksen toimijoiden kesken?
- Millaisille kohderyhmille palveluja tällä hetkellä tarjotaan?
- Millaisia palveluja tällä hetkellä tarjotaan?
- Millaisiin tarpeisiin nykyiset palvelut vastaavat?
Ammatillisen kuntoutuksen tulevaisuuden tarpeita Suomessa
- Miten ammatillista kuntoutusta järjestetään tulevaisuuden Suomessa?
- Millaisia kehityssuuntia ja uusia palveluja on nähtävissä?
- Miten työvoiman rakenne, väestömuutokset, muuttuva työelämä ja yhteiskunnalliset ilmiöt vaikuttavat ammatillisen kuntoutuksen asiakkaisiin, kysyntään ja sisältöihin?
- Millaisia uusia tarpeita ammatilliselle kuntoutukselle on odotettavissa?
Ammatillisen kuntoutuksen kansainväliset käytännöt
- Mitä voimme oppia esimerkiksi Pohjoismaiden ja Pohjois-Euroopan maiden käytännöistä?
- Millaisia ratkaisuja ja kehitysnäkymiä vertailumaissa on käytössä?
Selvityksen toteuttaminen
Selvitys vastaa edellä mainittuihin tietotarpeisiin ammatillisen kuntoutuksen nykytilan ja tulevaisuuden näkökulmista. Tutkijataho kerää aineiston ensisijaisesti kirjallisuuskatsauksella sekä suomalaisille toimijoille ja ammatillisen kuntoutuksen järjestäjille tehdyillä kyselyillä tai haastatteluilla. Tutkijataho raportoi tulokset vaihtoehtoisina tulevaisuuden kehityssuuntina. Tutkijataho vastaa aineistonkeruusta kokonaisuudessaan, mukaan lukien tarvittavat tutkimusluvat ja suostumukset.
Työ käynnistetään mahdollisimman pian. Tavoitteena on, että selvitys on valmis 30.9.2026 mennessä. Tutkijataho tuottaa alustavia tuloksia Kelan käyttöön 31.5.2026 mennessä. Tutkijataho vastaa koko selvityksen toteutuksesta eri vaiheineen. Kela julkaisee tutkimusraportin Kelan julkaisusarjassa. Tutkijatahon työskentelyä ohjaa Kelan nimeämä ohjausryhmä.
Tarjouksen tekeminen
Tutkijataho laatii edellä esitettyihin Kelan tietotarpeisiin vastaavan tarkennetun suunnitelman, joka sisältää myös tutkijan tai tutkijoiden resursoinnin ja kustannusarvion.
Tutkimuksen tekeminen edellyttää ylempää korkeakoulututkintoa, kokemusta ammatillista kuntoutusta koskevasta tutkimuksesta, hyvää yhteistyökykyä sekä ammatillisen kuntoutuksen järjestäjätahojen tuntemusta.
Tarjouksessa pitää olla tutkijatahon nimi sekä tutkijan tai tutkijoiden nimet, heidän koulutuksensa, työkokemuksensa ja tiedot heidän asiantuntemuksestansa. Tarjoukseen liitetään tutkijoiden julkaisuluettelot.
Tutkijataho täyttää Kelan KKRL 12 § tutkimuksen rahoitushakemuksen (pdf, tietotarjotin.fi).
Tutkijataho lähettää kirjallisen tarjouksen viimeistään 1.12.2025 klo 16.00 sähköpostiosoitteeseen kirjaamo@kela.fi.
Tarjousten arvioinnissa kiinnitämme huomiota tutkimussuunnitelman laatuun, toteuttamiskelpoisuuteen, hyödynnettävyyteen, kustannuksiin ja tutkijaryhmän asiantuntemukseen.
Selvitys käynnistyy, kun tarjous on hyväksytty sekä Kelan ja tutkijatahon välinen sopimus on allekirjoitettu. Tarvittaessa suunnitelmaa tarkennetaan sopimusta tehtäessä. Tutustu Kuntoutuksen KKRL 12 §:n kehittämisen yleisiin sopimusehtoihin (pdf).
Valittu tutkijataho pyytää tarvittaessa lausunnon tutkimuksen eettisyydestä tutkimuseettiseltä toimikunnalta ja hankkii mahdolliset tutkimusluvat.
Lisätietoa
Projektipäällikkö Laura Jokiranta, puh. 050 348 1451
Projektipäällikkö Soile Huumonen, puh. 020 634 3773
Erikoistutkija Maarit Karhula, puh. 020 635 8516
Sähköposti: etunimi.sukunimi@kela.fi