En del av de BC-utlåtanden som gjorts upp inom hälsovården har inte inkommit till FPA – orsaken är en missuppfattning om den elektroniska förmedlingen | Aktuellt | FPAGå till innehållet
Meddelande

En del av de BC-utlåtanden som gjorts upp inom hälsovården har inte inkommit till FPA – orsaken är en missuppfattning om den elektroniska förmedlingen

Publicerad 6.11.2026

Enligt uppgifter som FPA fått har en del av de BC-utlåtanden som hittills gjorts upp inom hälso- och sjukvården inte inkommit till FPA. Situationen gäller organisationer och patientdatasystem där elektronisk förmedling ännu inte har varit i bruk.

Införandet av det elektroniska läkarutlåtandet BC har börjat inom hälso- och sjukvården i höst. Utlåtanden kan förmedlas direkt från patientdatasystemet till FPA om elektronisk förmedling har tagits i bruk. Alla patientdatasystem har ännu inte infört elektronisk förmedling av BC-utlåtanden.

Enligt FPA:s uppgifter har man inom en del organisationer trott att förmedlingen av BC-utlåtanden redan är i bruk, även om den inte är det. Därför har en del av BC-utlåtandena inte skickats från hälso- och sjukvården till FPA. FPA utreder problemet tillsammans med systemleverantörerna. FPA beklagar den olägenhet som kan ha orsakats kunderna.

Om den elektroniska förmedlingen av BC-utlåtandet inte är i bruk ska hälso- och sjukvården eller kunden lämna in BC-utlåtandet till FPA på något annat sätt. Alternativt kan ett läkarutlåtande B eller ett läkarutlåtande C göras upp för kunden.

Vad ska en kund som ansöker om förmåner göra?

Kunden behöver ett B- eller BC-utlåtande som bilaga till ansökan när hen ansöker om exempelvis sjukdagpenning, rehabilitering, rätt till ersättning för läkemedel eller sjukpension. Om hen ansöker om handikappbidrag eller vårdbidrag för pensionstagare, behöver hen ett C-utlåtande eller BC-utlåtande. Om läkarutlåtandet saknas kan det leda till att det tar längre innan kundens ansökan handläggs.

Lägg märke till att i fråga om vissa förmåner och situationer inleds ansökningsärendet genom ett läkarutlåtande. Om kunden ansöker om följande förmåner ska hälso- och sjukvården eller kunden lämna in utlåtandet till FPA: rätt till ersättning för läkemedel, fortsatt utbetalning av rehabiliteringsstöd, sjukdagpenning eller fortsatt utbetalning av sjukdagpenning samt partiell sjukdagpenning eller fortsatt utbetalning av den.

Kunden kan själv skicka BC-utlåtandet i MittFPA eller per post till Folkpensionsanstalten, PB 10, 00560 FPA. Kunden kan ännu inte se BC-utlåtandet i MittKanta eller kontrollera i MittFPA om utlåtandet har förmedlats elektroniskt till FPA. Hen kan vid behov kontrollera det här genom att kontakta FPA med ett meddelande i MittFPA eller genom att ringa telefonservicen.

Hur lämnar hälso- och sjukvården in ett BC-utlåtande till FPA om elektronisk förmedling ännu inte införts?

Om det inte går att förmedla utlåtanden elektroniskt från patientdatasystemet till FPA kan de lämnas in i e-tjänsten för samarbetspartner. Via e-tjänsten lagras utlåtandet direkt i kundens uppgifter. Läs mer om FPA:s e-tjänst för samarbetspartner. 

En hälso- och sjukvårdsenhet kan också skicka utlåtanden till FPA via skyddad e-post till adressen kumppanit.liitteet@kela.fi eller per post till Folkpensionsanstalten, PB 10, 00560 FPA.

Systemleverantör – se till att hälso- och sjukvården får rätt anvisningar

Systemleverantörerna ska tydligt och klart informera sina kunder om när det är möjligt med elektronisk förmedling till FPA i patientdatasystemet. Det är också viktigt att systemleverantören tillsammans med välfärdsområdet ser till att läkarna får korrekta anvisningar tills elektronisk förmedling är möjlig.

Läs mer

Senast ändrad 6.11.2026