E-tjänst för samarbetspartner – Skicka in handlingar och redovisningsblanketter
I den nya e-tjänsten för samarbetspartner kan vissa aktörer skicka handlingar till FPA för kundernas räkning, såsom ansökningar, bilagor till ansökningar och tilläggsutredningar. I e-tjänsten kan man också redovisa för sjukvårds- och reseersättningar.
Tjänsten är särskilt avsedd för att skicka handlingar som tidigare skickades med skyddad e-post eller post. E-tjänsten användas av privata producenter av hälso- och sjukvårdstjänster, välfärdsområden, arbetslöshetskassor och rättsvårdande myndigheter, såsom intressebevakare, och andra samarbetspartner.
Vilka handlingar kan skickas i tjänsten?
I e-tjänsten för samarbetspartner kan du skicka kunders handlingar såsom
- rehabiliteringsrapporter
- ansökningar om grundläggande utkomststöd och bilagor
- ansökningar om sjukdagpenning och bilagor
- handlingar som gäller felaktiga utbetalningar och indrivning samt fullmakter
- tilläggsutredningar i anslutning till sjukvårdsersättningar (på begäran av FPA).
Tjänsten rekommenderas inte för att skicka läkarutlåtanden om det är möjligt att skicka utlåtandet till FPA i elektronisk form.
Vilka redovisningar kan skickas i tjänsten?
Samarbetspartner kan också lämna in redovisningar över sjukvårds- och reseersättningar via e-tjänsten. Observera! Skicka inte andra redovisningar i e-tjänsten, såsom fakturor för rehabiliteringstjänster, eftersom de styrs till fel ställe hos FPA och handläggningen fördröjs.
I e-tjänsten kan man skicka följande redovisningar över sjukvårds- och reseersättningar:
- Serviceproducentens redovisning – försöket med valfrihet för 65 år fyllda (SV 132Vr)
- Serviceproducentens redovisning – Sjukvårdskostnader som uppkommit i Finland (SV 132r)
- Redovisning för sjukvårdskostnader som uppkommit i Finland – arbetsgivare/socialvårdsorgan/annan aktör (SV 131r)
- Redovisning, sjukvårdskostnader som uppkommit i Finland (SV 132r)
- Redovisning, sjukvårdskostnader som uppkommit utomlands (SV 133r)
- Redovisning för resekostnader, Direktersättningsförfarande, Prehospital akutsjukvård och icke-brådskande sjuktransport (SV 130r)
- Serviceproducentens redovisning Åland, Fullmakts- och direktersättningsförfarande (SV 130r)
- Redovisning för övernattningspenning, Fullmaktsförfarande för producenter av inkvarteringstjänster (SV 130r)
Så här skickar du handlingar för din kunds räkning
- Logga in i e-tjänsten för samarbetspartner.
- Välj att du vill skicka handlingar för klienter.
- Välj organisationen som du representerar.
- Ange kundens personbeteckning i tjänsten, ladda upp handlingen och välj ämne för den.
- En handling kan bestå av flera sidor.
- Du kan skicka handlingar för flera olika kunder under samma inloggning. Du kan skicka högst 20 handlingar åt gången.
- Efteråt kan du i en månads tid kontrollera i tjänsten vilka handlingar du har skickat. Av datasäkerhetsskäl kan handlingarna inte öppnas efter att de har skickats.
Så här skickar du redovisningsuppgifter i e-tjänsten
Gör först redovisningarna i enlighet med anvisningarna:
- Så här gör en serviceproducent inom den prehospitala akutsjukvården en redovisning.
- Så här gör en serviceproducent för icke-brådskande sjuktransport en redovisning.
- Inlämning av redovisningsuppgifter gällande sjukvårdsersättningar
- Redovisning för sjukvårdskostnader som uppkommit i Finland
- Redovisning för sjukvårdskostnader som uppkommit utomlands
Gör så här när du skickar in redovisningar till FPA som representant för en serviceproducent eller annan samarbetspartner:
- Logga in i e-tjänsten för samarbetspartner.
- Välj att du vill skicka in redovisningsuppgifter.
- Välj den organisation som du företräder.
- Välj rätt redovisningsblankett och ladda upp hela din redovisning med bilagor i tjänsten. Skicka inte bilagorna som separata filer.
- Redovisningen innehåller oftast många ansökningar det vill säga betalningstillfällen.
- En redovisning får innehålla högst 200 personers ansökningar.
- Du kan skicka högst 20 redovisningsfiler åt gången.
- Godkända filformat i e-tjänsten är pdf, jpg, png, tiff och heic.
- Storleken på en fil kan vara högst 10 MB.
Inloggning i e-tjänsten för samarbetspartner
- För att logga in behöver du Suomi.fi-identifiering, såsom ett certifikatkort, ett mobilcertifikat eller personliga nätbankskoder.
- Du behöver dessutom Suomi.fi-fullmakten Lämna uppgifter om kunder (suomi.fi). Fullmakten beviljas av fullmaktsgivaren i din organisation.
- Du kan logga in i e-tjänsten genom att klicka på Logga in högst upp på sidan eller via länken nedan.
E-tjänsten för samarbetspartner
Du kan skicka handlingar för din kunds räkning eller redovisningar av sjukvårds- och reseersättningar.
Rådgivning för samarbetspartner
Servicenummer och övriga kontaktuppgifter