Asiointipiste Juuka
Juuan kunnantalossa sijaitsevassa asiointipisteessä saat neuvontaa ja opastusta Juuan kunnasta ja kunnan tarjoamista palveluista sekä Kelan ja DVV:n yhteispalvelupisteen avustavaa asiakaspalvelua. Neuvonnasta saat kunnan lomakkeita ja hakemuksia ja voit myös palauttaa kuntaan osoitetut asiakirjat. Voit myös varata kunnan kokoustiloja sekä ostaa kulkutunnisteita liikuntatiloihin, osoitekarttoja sekä Juuan kunnan historiateoksia. Kelan avustava asiakaspalvelu tarkoittaa, että saat asiointipisteessä muun muassa Kelan lomakkeita ja apua niiden täyttämiseen, yleistä neuvontaa ja tukea Kelan verkkopalvelun käyttöön. Voit myös palauttaa Kelan hakemukset ja liitteet asiointipisteeseen, josta ne postitetaan eteenpäin. Kelan asiakirjojen kopiointi on maksutonta. Asiointipisteessä on käytössä myös Kelan etäpalvelut. Etäpalvelussa asiakas ottaa kuvayhteyden Kelaan, jossa Kelan palveluneuvoja neuvoo asiakasta kuvayhteyden välityksellä. Kunnanvirastolla on yksi asiakaspääte, jolla on mahdollista itsenäisesti tulostaa asiakirjoja. Asiakaspäätteellä voit myös tutustua Kelan sähköisiin palveluihin ja käyttää niitä itsenäisesti tai palveluneuvojan opastuksella.
Käyntiosoite
Poikolantie 1, 83900 Juuka
Palvelupaikka kartalla (suomi.fi)Aukioloajat
- Maanantai 9 — 11, 12 — 15
- Tiistai 9 — 11, 12 — 15
- Keskiviikko 9 — 11, 12 — 15
- Torstai 9 — 11, 12 — 15
- Perjantai 9 — 11, 12 — 15
Muut yhteystiedot
Esteettömyys
- 2 esteetöntä autopaikkaa sijaitsee ulkona yli 10 m sisäänkäynnistä. Pysäköintiruudun leveys on vähintään 3,6 m.
- Saattoliikenteen pysähtymispaikka sijaitsee sisäänkäynnin läheisyydessä (etäisyys enintään 5 metriä), josta sisäänkäynnille pääsee siirtymään sujuvasti.
- Kulkureitti sisäänkäynnille on tasainen ja riittävän leveä sekä valaistu.
- Sisäänkäynti erottuu selkeästi ja on valaistu.
- Sisäänkäynnin yhteydessä on alle 6 m pitkä luiska.
- Sisäänkäynnin ovet erottuvat selkeästi. Oven ulkopuolella on riittävästi vapaata tilaa liikkumiselle esim. pyörätuolin kanssa. Ovi aukeaa automaattisesti liikkeentunnistimella.
- Sisäänkäynnin yhteydessä on yli 2 cm korkeita kynnyksiä.
- Asiointipiste sijaitsee samassa kerroksessa kuin sisäänkäynti.
- Asiointipisteessä on opasteet eri tiloihin.
- Asiointipisteen ovet erottuvat selkeästi.
- Asiointipisteen odotustilassa ei ole vuoronumerojärjestelmää. Odotustilassa on istuimia.
- Asiointipisteessä on esteetön wc samassa kerroksessa kuin asiointipiste.
Palvelusta vastaa
Juuan kunta
Päivitetty
2.8.2024
Apua asiointiin
Kun asioit asiointipisteessä, ota mukaan henkilötodistus, kuten ajokortti tai passi. Jos hoidat toisen henkilön asiaa, tarvitset häneltä yksilöidyn valtakirjan ja oman henkilötodistuksesi.
Jos sinulla on mukana verkkopankkitunnukset tai mobiilivarmenne, voit hoitaa Kela-asiat asiointipisteen asiakastietokoneella.
Voit tulla asiointipisteeseen opas-, avustaja- ja viranomaiskoiran kanssa.