Nu är det möjligt att avstå från papperspost i e-tjänsten för hyresvärdar | Aktuellt | FPAGå till innehållet
Meddelande

Nu är det möjligt att avstå från papperspost i e-tjänsten för hyresvärdar

Publicerad 12.8.2025

Hyresvärdar kan nu ge sitt samtycke i FPA:s e-tjänst till att inte längre få papperspost. För hyresvärdarna innebär det snabbare tillgång till information.

FPA:s e-tjänst är avsedd för alla hyresvärdar vars hyresgäster får förmåner från FPA. Hyresvärden kan vara ett företag, en organisation, en förening, ett välfärdsområde, en kommun eller en privatperson.

Det är nu möjligt att avstå från papperspost i e-tjänsten för hyresvärdar. Det innebär att hyresvärden får FPA:s meddelanden snabbare. Information om en handling som kommit till tjänsten skickas per e-post eller sms och handlingen kan genast läsas i e-tjänsten.

Använd gärna e-tjänsten för hyresvärdar

FPA strävar efter att göra det enklare och snabbare för hyresvärdar att sköta sina ärenden hos FPA. I e-tjänsten kan hyresvärden lämna de uppgifter som FPA behöver för utbetalning av stöd. Hyresvärden kan också ansöka om realisering av hyresgaranti. Fler funktioner kommer att läggas till i e-tjänsten senare.

Du kan logga in i e-tjänsten för hyresvärdar

Besök gärna också FPA:s förnyade webbplats för hyresvärdar.

Håll dig uppdaterad om FPA-ärenden

Beställ FPA:s nyhetsbrev och få aktuell information som stöder ditt arbete – om FPA:s förmåner, tjänster och kommande förändringar.

Beställ nyhetsbrev

 

Senast ändrad 12.8.2025