Läkarutlåtande B för yrkesinriktad rehabilitering
Kunden behöver läkarutlåtande B när hen ansöker om yrkesinriktad rehabilitering som ordnas av FPA eller av en arbetspensionsanstalt.
FPA:s yrkesinriktade rehabilitering är avsedd för personer i alla åldrar vars arbets- eller studieförmåga är väsentligt försämrad på grund av sjukdom. Rehabiliteringen syftar till att klienten ska kunna fortsätta i, återvända till eller komma ut i arbetslivet. Vid bedömningen av en persons försämrade arbets- eller studieförmåga beaktas också hela hens övriga livssituation, såsom tidigare utbildning samt sociala och ekonomiska omständigheter.
Så här skriver du läkarutlåtandet
Anteckna följande i läkarutlåtandet:
- Nuvarande yrke, arbetsuppgifter och de krav som arbetet ställer på funktionsförmågan.
- Hälsotillstånd samt sjukdom eller funktionsnedsättning som inverkar på arbets- och funktionsförmågan.
- Anteckna i viktighetsordning de sjukdomar (inklusive ICD-10-koderna) som i väsentlig grad inverkar på arbetsförmågan.
- Ange vad sjukdomsdiagnoserna grundar sig på och hur behandlingen och rehabiliteringen har framskridit.
- En bedömning av den aktuella arbets- och funktionsförmågan och dess förhållande till de krav som arbetet ställer.
- Har studie- eller arbetsförmågan försämrats väsentligt?
- Beskriv färska statusfynd och aktuella undersökningsresultat.
- Beskriv patientens funktionsförmåga i vardagen.
- Anteckna en vård- och rehabiliteringsplan.
- Din bedömning av den yrkesinriktade rehabiliteringsplanens lämplighet i relation till patientens hälsotillstånd och helhetssituation. Lägg vikt vid följande:
- resurser och styrkor
- engagemang och motivation.
- Motiveringar till behovet av yrkesinriktad rehabilitering.
- Orsakar sjukdomen eller funktionsnedsättningen en försämring av arbets- eller studieförmågan eller en risk för arbetsoförmåga nu eller i framtiden?
- Har patienten möjligheter att få förvärvsarbete på heltid eller deltid?
- Beakta även andra faktorer som inverkar på livssituationen eller motivationen.
- Mål för den yrkesinriktade rehabiliteringen
- Är målet en ny helhetsinriktad plan, flera arbetsmöjligheter på basis av den nuvarande utbildningen eller omskolning för en ny bransch?
- Är den utbildning och det yrke som planeras lämpliga med tanke på patientens hälsotillstånd?
- Vårdenhetens eller den behandlande läkarens kontaktuppgifter ska anges tydligt (exempelvis hälsovårdscentral, poliklinik, adressuppgifter).
Till ansökan om yrkesinriktad rehabilitering för unga krävs inget läkarutlåtande B
FPA ordnar också yrkesinriktad rehabilitering för unga. Rehabiliteringen är avsedd för personer i åldern 16–29 år som saknar en arbets- eller studieplats och vars funktionsförmåga har försämrats av andra orsaker än sjukdom.
Eftersom behovet av rehabilitering inte grundar sig på sjukdom, behövs inget läkarutlåtande B för ansökan och klienterna hänvisas inte till rehabiliteringen via hälso- och sjukvården.
Läs mer