3095 Kombinationspreparat med decitabin och cedazuridin
(C92.0, C92.5)
Kombinationspreparat med decitabin och cedazuridin är begränsat grundersättningsgilla läkemedel. Rätt till grundersättning (3095) beviljas på nedanstående villkor.
Särskild utredning
Läkarutlåtande B eller BC från en enhet inom den specialiserade sjukvården som behandlar blodsjukdomar.
Medicinska villkor
Rätt till grundersättning beviljas som monoterapi för behandling av vuxna patienter med nyligen diagnosticerad akut myeloisk leukemi (AML)
- vilka inte kan få sedvanlig induktionsbehandling med cytostatika.
Utlåtandet ska förutom uppgifter om sjukdomen innehålla en i enlighet med god vårdpraxis uppgjord behandlingsplan.
Rätt till ersättning beviljas för viss tid, det vill säga för den tid som anges i behandlingsplanen, dock för högst tre år i taget.
| Sjukdom | Ersättningsnummer |
|---|---|
| Leukemier, andra maligna blod- och benmärgssjukdomar samt maligna sjukdomar i lymfatisk vävnad | 117 |
Läs mer
- Meddelande: Grundersättning för kombinationspreparat med decitabin och cedazuridin från 1.7.2025 utifrån ersättningsrätt 3095
- Läkarutlåtande BC för rätt till ersättning för läkemedel eller kliniska näringspreparat
- Anvisning för kunden: Så här ansöker du om rätt till ersättning för läkemedel hos FPA (pdf)
- Söktjänsten för läkemedel (Privatpersoner)